۱۰ زبان برنامه نویسی در حال رشد از نظر Github

در دنیای رقابتی برنامه نویسی، توسعه دهندگان تلاش می کنند تا در زبان های برنامه نویسی مطرح دنیا خبره گردند در حالی که سعی می کنند همزمان بر زبان های برنامه نویسی جدید نیز تسلط پیدا کنند. روندی در پیش است که توقف در این مسیر وجود ندارد.

Github که گنجینه مطرح کدهای برنامه نویسی و میزبان موفق برنامه های متن باز برای توسعه دهندگان است، اطلاعاتی را در زمینه زبان های برنامه نویسی دنبال می کند. یکی از آن ها مربوط می شود به در حال رشدترین زبان های برنامه نویسی که در زیر به آن ها می پردازیم.

SQL PL .10

SQLPL مخفف (Structured Query Language Procedural) است که توسط  IBM توسعه یافته و جهت بهبود روند استفاده SQL در سیستم های پایگاه داده مورد استفاده است. این زبان، برنامه نویسی رویه ای را ارائه می دهد که باعث ایجاد سرعت در فرمان های کوئری می گردد.

SQL PL شامل روندهای پردازشی ذخیره شده می باشد که در داخل DB1 و DB2 اجرا می شود. این زبان عباراتی را جهت معرفی متغیرها و موقعیت ها  (Variables and Conditions) ارائه می دهد که بتواند منطق رویه ای (Procedural Logic) را اجرا کند.

Groovy .9

زبان پویا و اصطلاحا Type می باشد (Type System نوعی قاعده برای دستیابی به ساختار سیستم مانند متغیرها، ماژول ها، expression ها و توابع است) که دو شکل Static typing و Static compilation برای پلتفرم جاوا دارد. این زبان منحصرا برای بهبود روند تولید توسعه دهندگان ساخته شده به خصوص آن هایی که به جاوا وابسته اند. Groovy به راحتی با هرگونه نرم افزار تحت Java تعامل می کند.

یکی از دلایل محبوبیت Groovy ساده بودن آن است. یادگیری آن از ابتدا تا انتها بسیار ساده می باشد همچنین منابع متنوعی را برای توسعه انواع نرم افزارها داراست که شامل کتابخانه های، build tools و framework است.

Python .8

کسی بر قدرت و توانایی زبان پایتون شکی ندارد. زبان محبوب در بین تمام برنامه نویسان، صرف نظر از مهارت های کم و بیش هر برنامه نویس است. این زبان علاوه بر قرار داشتن در لیست رو به رشد ترین ها، جزو ۵ زبان محبوب بین برنامه نویسان است.

زبانی با فراگیری آسان به لطف سادگی در یادگیری و راحتی در Syntax آن است. گرامر (Syntax) برنامه نویسی این زبان همیشه با زبان رایج انگلیسی مقایسه می شود. به لطف تعداد کاربران و علاقه مندان این زبان، همواره منابع متعدد جهت یادگیری آن وجود دارد و سوالات فراگیران بی پاسخ نمی ماند.

Go .7

(Go (Golang زبان متن باز برنامه نویسی توسعه یافته توسط گوگل است. اگرچه شباهت هایی با زبان C دارد، عموما جهت انجام پروژه های بزرگ ساخته شده است. یکی از دلایل جذب برنامه نویسان به این زبان، برآمدن از پس پروژه های بزرگ در عین سادگی برنامه نویسی است.

یکی دیگر از خوبی های این زبان، سرعت بسیار بالا در کامپایل کردن کدهاست.

Syntax زبان Go تا حدودی با زبان C متفاوت است و راحت تر و خلاصه تر است.

در این زبان ارث بری نوع ها وجود ندارد می توان برای هر نوع داده ای، تابع عضو تعریف کرد که این عمل محدود به رده ها نمی شود.

CMake .6

این زبان بصورت یک پلتفرم متن باز ساخته شده که توسط شرکت Kitware با هدف توسعه نرم افزاری ایجاد گردیده است. شامل چندین ابزار گوناگون جهت ساخت، تست، دیباگ و پکیج سازی نرم افزار است. توسعه دهندگان عموما جهت کنترل عملیات کامپایل کردن، از این زبان بهره می برند زیرا توانایی تولید فایل ها و محتوای قابل بهره بری در سایر محیط های کامپایلری را دارد.

Rust .5

تاحدودی شبیه به ++C می باشد و برای توسعه کارایی بهتر تولید شده است. به واسطه استفاده از مموری، دارای سرعت و کارایی بالاتر می باشد و نیز کاربری بسیار راحت برای حل کردن باگ های نرم افزاری را دارد. پای یادگیری که به میان آید، Rust با منابع غنی، رابط کاربری دوستانه و گزارش خطاهای منظم خود حرف اساسی میزند.

Powershell .4

پاورشل یک ابزار اتوماسیون است. این امکان را به کاربران و توسعه دهندگان می دهد که task ها را مدیریت شده و اتومات اداره کنند. بر پایه NET. می باشد و به صورت متن باز ارائه شده است.

پاورشل امکان دسترسی به منابع و مجوزها، فایل های سیستمی و رجیستری را می دهد

TypeScript .3

به عنوان ورژن تقویت یافته از جاوااسکریپت یاد می شود. زبان متن بازی که توسط مایکروسافت ارائه گردیده و شئ گرایی قدرتمندانه ای را به نمایش می گذارد.

HCL .2

HCL  که مخفف (HashiCorp Configuration Language) است از متدهای مهندسی و محاسباتی DevOps بهره می برد که هدف آن سرعت دهی به پردازش کدهاست. این زبان عمدتا برای ساخت محیط های نرم افزاری و کتابخانه نرم افزارها استفاده می شود. این زبان به لطف API های مختص HCL، رابطه خوبی با JSON دارد و Syntax قابل فهم تری برای انسان ها ارائه داده است.

Kotlin .1

به طور حتم زبان جایگزین جاوا برای برنامه های اندروید است. کوتاهتر بنویسید، نتیجه بیشتر بگیرید. از آن شعارهایی که مختص این زبان است. امن است و شاهد ارورهایی نظیر Null pointer exeptions نخواهید بود همچنین بر روی JVM قابل اجراست.

 

منبع: https://technotification.com

 

شما از چه زبان برنامه نویسی استفاده می کنید؟ آیا برنامه ای برای یادگیری و تمرکز بر روی زبان های این لیست دارید؟

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *