6 سایت رایگان برای تقویت حافظه

امروزه انواع سبک های بازی بر روی اینترنت موجودند. شما می توانید از بازی های آرکید گرفته تا اول شخص و استراتژی را بصورت آنلاین بازی کنید. اما یکی از این سبک بازی ها مربوط به تقویت حافظه هستند، جایی که شما پازل ها و معماها را از ساده تا دشوار بصورت مرحله ای بازی می کنید. این سبک بازی های معمایی نه تنها سرگرم کننده و جذاب اند بلکه تمرین قدرتمندی برای ذهن و مغزاند.

 

 

بازی های تقویت ذهن آنلاین میتوانند باعث تقویت حفظ و به یادآوری اطلاعات در مغز شما شوند، همچنین شمارا باهوش تر و مهارت های شناختی (مهارت های کلامی، محیطی، روانشناختی و پردازش اطلاعات) را در شما تقویت می کنند.
لازم به ذکر است حفظ تعادل بین انجام ورزش های هوازی در کنار بازی های آنلاین کامپیوتری بسیار مهم است و نباید به انجام بازی های معمایی آنلاین اعتیاد پیدا کنید. اما همچنان بازی کردن و تقویت ذهن بهتر از اسکرول کردن صفحات بیهوده اینترنت و شبکه های اجتماعی است.


در زیر به معرفی ۶ سایت مفید از این دست می پردازیم.

 

۱. Mind Games

از اسم سایت کاملا مشخص است که در آن چه محتوایی قرار دارد. این سایت تعداد زیادی بازی های تقویت حافظه دارد که میتوانید از بین دسته بندی ها انتخابشان کنید. همچنین نیز بخش های مختلفی در سایت وجود دارد مانند: ریاضی، حافظه، پارل، کلمات و سودوکو که در هر بخش بیش از ۲۰ بازی برای انتخاب وجود دارد.

 

 

اگر دوست دارید فرزندتان از پس معماهای ساده ریاضی بر بیاید، بازی سوپرمارکت اعداد این سایت انتخاب خوبی است. در این بازی باید عددی که خواسته شده را به صورت مجموع چند عدد از صفحه حذف کنید.

شروع بازی در Mind Map

 

۲. Lumosity

در حالیکه بازی های تقویت حافظه و ذهن، بیشتر کودکان را هدف  قرار می دهند، Lumosity در زمینه تقویت و تمرین ذهن بزرگسالان، معروف است. پس از ثبت نام در این سایت، بر اساس سن، تحصیلات و حرفه، روزانه ۳ بازی دریافت می کنید.  هدف بازی، عادت دادن آهسته و روز به روزشما به بازی و تقویت حافظه و ذهن هست. بیشتر بازی ها، تمرکز بر روی تنظیم سرعت و دقت شما دارند در حالیکه ذهن شما رو قوی می کنند.

 

 

به عنوان مثال، در یک بازی از شما خواسته میشود که نقش یک پیشخدمت رستوران را بازی کنید و چهره ها، اسامی و سفارشات غذا را به خاطر بسپارید و بین میلیون ها نفر دیگه رتبه بندی حافظه تان را ببینید. این سایت به گونه ای طراحی شده که به راحتی از طریق کامپیوتر خانگی و گوشی های هوشمند قابل استفاده باشد.

مراجعه به Lumosity

 

۳. National Geographic Kids

جئوگرافیک کودکان یکی از سایت های بسیار خوب برای تقویت حافظه و انجام بازی های تعاملی مربوط به کودکان و همچنین یادگیری اطلاعات درباره کره زمین است.

 

 

بازی هایی نظیر پیدا کردن حیوانات در جنگل، جفت کردن بچه های حیوانات با والدینشان، شناسایی کشورها و حیوانات ملی شان، یادگیری در مورد نحوه سکونت حیوانات و موارد دیگر در سایت قابل دسترسی اند.

سایت جئوگرافیک کودکان

 

۴. Crossword

تحقیقات زیادی نشان داده اندکه حل کردن جدول باعث جلوگیری از زوال عقل و آلزایمر می شود.

اگر فیلم بازی تقلید (The Imitation Game) را دیده باشید، حتما به خاطر می آورید که آلن تورینگ در بین سایر کاندیداها، جدول کلمات متقاطع حل میکرد. علاوه بر این، حل کردن جدول راه بسیار خوبی برای یادگیری لغات جدید است.

 

 

AARP یک سایت خوب برای علاقه مندان به جدول کلمات متقاطع هست. هر روز یک جدول جدید قرار میدهد که میتوانید از بین جدول ها هر کدام را که خواستید آرشیو کنید.

ورود به سایت AARP Crossword Puzzles

 

۵. Sudoku

یکی از اعتیاد آور ترین بازی ها بر مبنای اعداد، سودوکو است. در این بازی با ماتریس اعداد روبرو هستید جایی که اعداد را باید طوری بین ۱ تا ۹ بچینید که در هر مربع و مربع بزرگ، عددی تکراری نباشد.

 

 

بازی سودوکو شما را وادار به برنامه ریزی برای دنباله اعداد می کند. بازی بسیار عالی برای تقویت حافظه کوتاه مدت و تمرکز شما است. این بازی قدرت استنباط شما را افزایش میدهد چون در طول بازی زمان زیادی را با مربع های خالی که اعداد شاخصی رو میپذیرند سر و کار دارید.

بازی سودوکو

 

۶. Braingle

این سایت محل خوبی برای تست وضعیت ذهنی و اطلاعات است. دسته بندی های گوناگونی نظیر پازل، سوالات متنوع، تست آی کیو، حقایق، بینایی و معما است.

 

 

همچنین از معدود سایت هایی است که به شما اجازه ثبت معماهای خودتان را میدهد. این سایت کاربران فعال و زیادی دارد.

ورود به Braingle

 

ذهنتون رو آموزش بدید

با گذروندن چند دقیقه روزانه و پیوسته بر روی اپلیکیشن های تقویت حافظه و ذهن، بعد از چند هفته متوجه تغییرات زیادی میشوید. این سایت ها نیز منابع متنوع خوبی هستند که با بازی ها و تمارین گوناگون و سختی های مختلف، شما رو به چالش میکشن و آماده تون میکنن.

 

شما چه سبک بازی هایی رو میپسندین و وقتتون رو با چه مطالبی در اینترنت سپری میکنین؟

با ما در میون بذارین.

 

 

منبع:  https://www.guidingtech.com

2 ديدگاه بر “6 سایت رایگان برای تقویت حافظه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *